Русская версия

Fishery

list tribal entities Alatausky who breed cattle breeds in the Kyrgyz Republic

 

 

â„–

Name

Organization

Post

Address

Phone 

Е-mail

Skype

Government organizations

1

Eshatov  Abdykalyk 

Uzgen Fisheries

director

village of Kara-gifts Ozgonskogo area.

551000802

 

 

2

Duishebayev Orozbek

Talas Fisheries

director

Talas, Kalinina street 356

777646324

 

 

3

Ishenaliev Roman

Son-Kul  fisheries

director

Bishkek, street Uchkun 17

555376197

romanishenaliev@mail.ru

 

4

Imanaliev Shamyrbek

Ton hatchery

director

Ton area, village Ton

773452444

 

 

5

Palvanov Ykvalbek

Bazar Korgon fisheries

director

 Bazar-Korgon area, Akman village

0559900020,

 0772900020

 

 

Government employees.

1

Abykeev Nurlan Bolotbekovich

Department of Fisheries

chief Specialist

Bishkek residential area Kara Jygach, 92

770666022

Nurlan_abykeev@mail.ru

 

3

Aliyaskarov Mail Aliyaskarovich

Department of Fisheries

Department head Toktogul interregional department RViORZ

Bishkek street Berdibaeva 1618

555956940

chotkaraev@mail.ru

 

4

Asanov Baktybek

Department of Fisheries

Department head Balikchi interregional department RViORZ

Balykchy, Chapaev Street 104/14

773164991

 

 

5

Asanova Zamira

Department of Fisheries 

chief Specialist

Bishkek, lane 57 Chuvash

554552422

 

 

6

Baidavletov Azatbek Tutkabaevich

Department of Fisheries 

chief Specialist

Naryn. Area Kochkor . village Cholpon

777386593

 

 

7

Zhunusaliev Omuraaly

Department of Fisheries 

leading Specialist

Bishkek Archa Beshik, Street sorbet 61

773354001

 

 

8

Imankulov Chinara

Department of Fisheries 

Head of the Department Department of accounting, monitoring of fisheries resources and ichthyological reclamation.

Bishkek street Salieva 143-89

778601328

Chinara.imankulova.@inbox.ru

 

9

Kuchukov Samarbek Aydarkanovich

Department of Fisheries 

director

Bishkek. Street Tuloberdieva 21

555422936

 

 

10

Kasymov Ishengul Chukunovna

Department of Fisheries 

Accountant. Ton fish farm

village Bokombaevo

552417091

 

 

11

Kurmanaliev Komunar Kalmanovich

Department of Fisheries 

Department head RV.ORZ

Bishkek street Michurina 31

550808061

 

 

12

Mamadaliyeva Asel Asel Adzhimedinovna

Department of Fisheries 

chief Specialist

Bishkek, micro area Tunguch,36-93

553380328

аcel.69@mail.ru

 

13

Nadyrbaeva Begaim Berdigulovna

Department of Fisheries 

leading Specialist

Bishkek street Red, 155

779050388

Begimka88@mail.ru

 

14

Niyazov Edil Beyshekeevich

Department of Fisheries 

deputy director

Bishkek street Kozhobergenova, 84

772736329

e.niyazov@mail.ru

 

15

Osmonaliyev Dostukbek Esenovich

Department of Fisheries 

 

Bishkek. Street Min-Kush

778005522

 

 

16

Osmonalieva Svetlana Zhusupovna

Department of Fisheries 

Chief Accountant

Bishkek street Bokombaevo 78-24

550782456

osmonalieva@mail.ru

 

17

Osmonov Zhanar Kasymalievna

Department of Fisheries 

clerk

Bishkek street Moskovskaya.54

777720877

 

 

18

Taysariev Amangul Satybaldievich

Department of Fisheries 

chief Specialist

Kochkor area, Tendik village street B. Dayyrbek 104

0770125945,

 0554209045

 

 

19

Janybaeva Ernita

Department of Fisheries 

accountant

Bishkek. Micro- area Kok-Jar 1-40

556158119

Zhanybaeva-77@mail.ru

 

20

Beysheev Jalil

Department of Fisheries 

chief Specialist

Bishkek street Young Guard, 74 - 85

0773175246,

0558882287

 

 

21

Omuraliev Esen

Department of Fisheries 

matron

Bishkek. Street Maldybaeva 30-26

702914477

 

 

22

Sharap uulu Tynchtyk

Department of Fisheries 

leading Specialist

Chymkent village, Kara-Bura  area,  Talas region.

556136993

 

 

23

Bortoev Turar

Department of Fisheries 

chief Specialist

Bishkek.

550544607

 

 

24

Kasmaliev Maksat

Department of Fisheries 

leading Specialist

Belovodskoe village street Krupskaya, 238

554129345

 

 

25

Kadyrbek kizi Nurgul

Department of Fisheries 

chief Specialist

Bishkek. Fucik street, 20/2 apartment 84

555340302

Nurgulg@mail.ru

 

26

Tursunaliev Uranus

Department of Fisheries 

chief Specialist

Bishkek. Moskovskaya Street 121-40

707955844

utursynaliev@gmail.ru

 

27

Stamkulov Bakyt

Department of Fisheries 

 

residential area Archa Beshik. Sary Street Bulum 87

553667723

 

 

List of Associations of livestock.

1

Vladimir Grebenev

Fish Farmers Association Chui

president

Zaire region, village Budenovka

551608933

 

 

2

Dosaev Renaud Abdullaevich

Association of Fisheries of the Kyrgyz Republic

president

Bishkek. Street Chui. 72/2

312976540

info@fish.kg

 

 

 

                

 

 

 

 

 

Entrepreneurs working in the field of animal husbandry.

1

Abdykaparov Ulanbek

BSR "Zheken-1"

private entrepreneur

Jaiyl  area

777938899

 

 

2

Aleksadr Sergeyevich.

BDR "Stepninskoe"

private entrepreneur

Jaiyl  area, village Alekseevka street Vatutina-61

0554 13 42 10, 0555 29 78 40

 

 

3

Sergei Kravchenko Krochmal Jury

BDR "Makatsch"

private entrepreneur

The Moscow area

0773797807 Vadim

 

 

 

Kubanychbecov R.

LLC "Fishem"

LLC

Orto-Tokoi

550565703

 

 

4

Krasnoborodkin Nikolay Semenovich

Kalinin SPA

private entrepreneur

Kara-Balta Street Tsenralnaya 177

0517792822,0313331756, Valera-0550792822

 

 

5

Viklenko A.

LLC "AK salmon"

LLC

Lower Village Alarcha

312 542 287

 

 

6

 Nesterov Sergey Viktorovich

"Zheken 2" BDR

private entrepreneur

Jaiyl area Stavrapolovka

555 000 707

 

 

7

Matveev Vladimir Y.

BDR "Ak Bashat» № 2,3,4.

private entrepreneur

Jaiyl  area

553130752

 

 

8

Shestakov A.P.

("Ak Bashat-1")

private entrepreneur

Jaiyl area, Kara-Balta Street Post-50

551579064

 

 

9

Huseyn Rasool

BDR "Moltobar"

private entrepreneur

Kara-Balta street Thalmann-8

0313364822, 0553 087670 Ramazan

 

 

10

Ardamin Ivan Ivanovich

Chui-Bishkek OOiR

private entrepreneur

Sokuluk village, Ala-Archa, Chumyshskiy HLW

312456895

 

 

11

Asanaliev D.A.

BDR "Eriktuu"

private entrepreneur

Alamedin area, village of Lakeside

773 344 749

 

 

12

Akpanov J.

"Eriktuu-2"

private entrepreneur

Jaiyl area. Kara-Balta, street Russian-20

555 358 291

 

 

13

Shygaev Zholdosh

BDR "Bayzholkur"

   private entrepreneur

Jaiyl area. Novonikolaevka Pushkin street-57

770470260

 

 

14

Chukunov Taalai.

"Dolon  fisheries

private entrepreneur

Tup area, Issyk-Kul oblast., The village of Aral Str. Gorky-2

772634867

 

 

15

Choteau Kamchybek Orozbekovich

Farm "Kelechek"

    peasant farming

Ton area , Issyk-K region

773 908 377

 

 

16

Sagymbaev Amangeldi

 

private entrepreneur

Tyup area Taldy Suu a / s

552 440 005

 

 

17

Ismailov Almazbek

LLC "Beck Building Peace"

LLC

Osh, the micro-area Kermetoo-9-25

551066066

 

 

18

Urgaziev Osmon

pond

private entrepreneur

Tup area, Issyk-Kul oblast

778694788

 

 

19

Asanalieva Cholpon

pond

private entrepreneur

Tup area, Issyk-Kul oblast

779003594

 

 

20

Maxim Isayev V.

pond

  private entrepreneur

Novopokrovka village street Coast 58

0772508538, 0312609486, 0772508409, 0312609487

 

 

21

Kalgin Alexander

pond

private entrepreneur

Kemin area, village Orlovka st. cheerful 21

0772613721, 0312552312, 0312520399

 

 

22

Nikolai Kharitonov.

circuit â„– 1035 "Yana"

private entrepreneur

Tyup area, village Tup Street. Karymshakova 11

0555371748 Jana,0394528155 Tatiana

 

 

23

Nikolai Nagorny

 

private entrepreneur

Tyup area, village Tup Street. brick 1

0550924294 Sergey

 

 

24

Moldakunov Ishen

Farm "Orozbaev"

 peasant farming

Tyup  area, village Berlik, Lenin Street 41

0772231937, 0779978788

 

 

25

Aleksiyan Valery, Arsentievich Strigo Viktor

PE "Aleksiyan-Strigo" (Mechanical)

private entrepreneur

Chui reg., Zhayyl area Fedorovka village

0 555 732 730, 0 555 639 781

 

 

26

Begalieva Almagul

pond

private entrepreneur

Tyup area, village Frunze str. Kirova 98.

0553404522 Alma 0543899810 Saule

 

 

27

Bulanbekov Talapker

PE "Bulanbekov"

private entrepreneur

Issyk-K. reg., Aksuuysky area

550193019

 

 

28

Shaakeev Kubanychbek

pond

private entrepreneur

Issyk-Kul reg.. Tyup area, village Tup.

771927825

 

 

29

Zhypar Jeksheev

NGO "Committee to Save the Issyk-Kul"

private entrepreneur

Issyk-Kul reg. Jeti-Oguz area

555068568

 

 

30

Sagymbaev Amangeldi

pond

private entrepreneur

Issyk-Kul reg. Tyup area

552440005

 

 

31

Toktogulov Toktobek

pond

private entrepreneur

Naryn region, Ak-Tala area, Terek village

0353760091, 0778718895

 

 

32

Abdraev Temirbek

pond

private entrepreneur

Issyk-Kul, Tyup area, village Kurmontuu st. Shaymergena-17

552027171

 

 

33

Isaev Mirbek

pond

private entrepreneur

Issyk-Kul, Karakol, st. Derbisheva 157

0554 42 11 69

 

 

34

Abdiev Samat

pond

private entrepreneur

Tyup area. Kurmontuu village, st. Shaymergena-17

772668969

 

 

 

1

Dosaev R.

Cage farms LLC "Aqua-Fund". Cultivation of rainbow trout in cages

 

Bishkek city, street Shopokova 31/1

543 918 118

 

 

2

Beyshembiev O.

Cage farms LLC "Ekosinterneshnl". Cultivation of rainbow trout in cages

 

Bishkek city, prospectus Chui Avenue 164/409

771 333 656

 

 

3

Eshatov A.

Uzgen farm pond fish farm. Cultivation in ponds and reservoirs, carp, silver carp and grass carp

 

Osh region, Uzgen city

551 000 802

 

 

4

Grebenev B.

LLC "Balykchy-Zhayyl". Cultivation in ponds and reservoirs, carp, silver carp and grass carp

 

Chui region, Panfilov district.

551 608 933

 

 

5

Imanaliev Sh

Ton hatchery.  Artificial reproduction of salmon, whitefish and carp fish in lakes

 

Ton district, village Bokonbaeva.

773 452 444

 

 

6

Alamanov E.

LLC "Karakol balyg". Artificial reproduction of salmon, whitefish and carp fish in lakes

 

Karakol city village, Bor-Bash.

558 484 554

 

 

7

Ibraimov E.

LLC "caviar". Cultivation in ponds and reservoirs, carp, silver carp and grass carp

 

Bishkek city, Moskovskaya Street 64/55.

312 895 298

 

 

Programme Coordinator: Thomas Moth-Poulsen, FAO SEU Fishery Officer, e-mail: Thomas.MothPoulsen(at)fao.org

 
Technical Support:   Ernist Janboev, e-mail.: ernist22@mail.rulpapocsi(at)gak.hu

 

 

INFORMATION ABOUT THE FISH DEPARTMENTS IN KYRGYZSTAN

 

Name of organization

Name and last name

PLACE

Using of land (ha)

Activity

Fish species

Ton fishery factory. The state enterprise is financed from the budget.

Imanaliev Shamyrbek

Ton district

The lake Issyk Kul

Reproduction

Issyk Kul trout, Carp

ОсОО «Karakol fish»

Alamanov Esen

Aksu district

The lake Issyk Kul

Reproduction

Issyk Kul trout, Cisco, Coregonus peled.

ОсОО "Fishermen / Balykchilar"

Kabataev Dogdurbek

Issyk-Kul district

The lake Issyk Kul

Reproduction

Issyk Kul trout

Cage economy

ОсОО «Ekos International»

Imanov Kemel

Ton district

Area
â„– 15,21.

Manufacture of commodity fish

Salmo gairdneri

ОсОО "Aqua- Da"

Shamyrbekov Zholbors Mamirov Ulan

Ton district

area
â„–13,
5000 м2

Manufacture of commodity fish

Salmo gairdneri

ОсОО "Aqua-fund"

Dosaev Rinat

Ton district

area
â„– 9
10

Manufacture of commodity fish

Salmo gairdneri

ОсОО «Gold Fish»

Zhumaev Chyngyz

Zheti-Oguz district

Area
â„–29

Manufacture of commodity fish

 

ОсОО «Melis and CoHunting»

Kurmanov Ashym

Ton district

area
â„– 9
11

Manufacture of commodity fish

 

ОсОО "Kijan"

Babai Behnam

Ton district

60 hectares

Manufacture of commodity fish

 

ОсОО «Suluu Shore»

Urmanbetov Taalaj

Tjup district

area
â„– 39,
40 250 hectares

Manufacture of commodity fish

 

К/Х "Chat" «Gold Fish»

Shamidinov Kulbolsun G.Toktomusheva

Ton district

Area
â„– 11
1,5 hectares

Manufacture of commodity fish

Salmo gairdneri

К/Х "Abyl"

Dujsheev Damir

Ton district

Area
â„–15

Manufacture of commodity fish

Salmo gairdneri

ОсОО РО "Ok-Torkoj"

Isaev J.

Ton district

Area
â„– 11

Manufacture of commodity fish

Salmo gairdneri

Pond Fish Farming

Р/х "Dolon"

Chukunov Taalaj

Tjup district v.Aral

195

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp).

К/Х "Kelechek"

Chotoev Kamchybek

Ton district

10

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp).

ОО "Anvar-Ata"

Sariev Anvar

Tjup district

46

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Tostolobik.

ОсОО "Arson"

Bajsakov Narynbek

Ton district

26

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp).

Pond "Yana"

Haritonov Nikolay

Tjup district

Contour â„–1035 1,5

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

State of emergency of "Nagornyj"

Nagornyj Nikolay

Tjup district v.Tyup

Artificial pond â„–1143, 4,4

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

Р/х "Sagynbek"

Tjupeev Sagynbek

Tjup district

3,5

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

К/Х "Orozbaj"

Moldakunov Ishen Omurakunovich

Tjup district

4,4

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

State of emergency "Sagymbaev" (Water basin)

Sagymbaev Amangeldi

Tjup district

2,20

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

State of emergency of "Alma"

Begalieva Almagul

Tjup district

1,5

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

БСР "Gosspetshoz"

Aliev Kanatbek

Tjup district,

1,5

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

ОсОО "Goldfish"

Askarov Ruslan

Ak-suu district

The lake the Animal farm
10

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

State of emergency "Bulanbekov"

Bulanbekov Talapker Moldokmatovich

Ak-Suu district

1

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

State of emergency "Shaakeev"

Shakeev Kubanychbek

Tjup district

1

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

ОО «Committee of rescue of Issyk Kul»

Zheksheev Zhypar

Zheti-Oguz
district

27

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

State of emergency "Urgaziev"

Urgaziev Osmon

Tjup district.

1,2

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

State of emergency of "Cholpon"

Asanalieva Cholpon

Tjup district.

3,5

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

Mukambetov Omurbek Orozbekovich

Mukambetov Omurbek

Issyk-Kul district

5.48

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

Chuj area

БСР "Zheken-1"

Abdykaparov Ulanbek

Zhajyl district

41,5

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

БДР "Stepninsky"

Radchenko Alexey

Zhajyl district

34

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

ОсОО "Balykchy Zhajyl"  БДР of "Sorgo" 4, etc.

Grebenev Vladimir

Zhajyl district

102

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

БДР "Zheken-2"

Nesterev Sergey

Zhajyl district

17

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

БДР «Ak Bashat»
â„– 2,3,4.

Matveev V. J.

Zhajyl district

47,5

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

«Ak bashat-1»

Shestakov Andrey

Zhajyl district

26,5

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

«Bayjolkur»

Shygaev Zholdosh

Zhajyl district

39,2

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

БДР "Mechanical"

Aleksijan V. A.

Zhajyl district

42

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

Kalininsky ООР

Krasnoborodkin N.S.

Zhajyl district

 

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

State of emergency "Akpanov" (BSR Eriktuu-2)

Akpanov Zhanybaj

Zhajyl district

10,5

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

ОсОО "Ak-balyk"

Viklenko Alexey

Alamedin district

330

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

БДР "Makachi"

Besedin A.S.

Moscow district

25

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

State of emergency of "Moltobar"

Gusejnov Rasul

Moscow district

75

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

Ф/Х "Asanaliev" BDR Eriktuu, Panfilovskoe-1.

Asanaliev Dujshonbek

Alamedin district

20
40
40
20

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

ОсОО «Pi энд El  material
Co LTD.»

Kadyrbaeva Zhyldyz

Alamedin district

11,2

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

ОсОО "Papillon"

Kalygulov Muhtar

Alamedin district

4,5

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

Feel-Bishkek OoiR, в/х Sokuluk в/х Ruslovoe scarlet-Archinsky and Chumyshesky

Ardamin I.I.

Sokuluk district

 

Sports and amateur fishery

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

State of emergency "Nogojbaev" (Хамид)

Nogojbaev Muratbek

Sokuluk district

1,1

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

State of emergency "Isaev"

Isaev Maxim

Issyyk-Atinsky district

9

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

State of emergency "Kalgin"

Kalgin Alexander

Kemin district

1

Manufacture of commodity fish

 

Naryn area

ОсОО "Fishemen" (в/х Orto-Tokoj)

Kubanychbekov Ryspek

Zhumgal district

2550

Fishery and Reproduction

Coregonus peled

State of emergency "Toktogulov"

Toktogulov Toktobek

Aktalin district

2

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

Son – Kul fish farming.  The state enterprise, self-financing.

Moldokulov Talaajbek

Kochkor district

Son-Kul lake

Reproduction

Cisco, Peled

Zhalal-Abad area

Uch-Terek fish farming.  The state enterprise, self-financing.

Akylbekov Zhanysh

Uch-Terek district

240
1200

Fishery

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

Toktogul fish farming.  The state enterprise, self-financing.

Kudajberdiev Rajkan

Toktogul district

26500

Fishery

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

Talas area

Talas fish farming, the State enterprise, self-financing.

Dujshebaev Orosbek

Talas district

Pond aquaculture

Reproduction

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

Osh area

Uzgen fish farming, the State enterprise, self-financing.

Eshatov Abdykalyk

Uzgen district

Pond aquaculture

Manufacture of commodity fish

Carp, Grass Carp, Hypophthalmichthys molitrix (Silver Carp)

NETWORKS

PROJECTS

INSTITUTIONS

 

OTHERS